ARABADA YAŞAYAN KEDİNİN HİKAYESİ…

yazar 10 Şubat 2017

screenshot_20161202-010327_1Yazı ve Fotoğraflar Yağmur Denli / Ankara

Onun adı Leo… O yakışıklı mi yakışıklı,tosun mu tosun ve gördüğüm en iri tekir kedi. Leo benim yakın zamanda sahiplendiğim bir çocuk.  Değişik bir hikayesi var onun.

Leo ne yazık ki önce ki hayatında şiddet görmüş bir kedi.Onunla yaşamaya başlayınca tepkilerinden bunu anlamak çok zor olmuyor. Sokakta başına neler geldi keşke anlatabilse. Sevmek için elimi ona biraz hızlı götürdüğüm de korkup sinmesi ,hızlı hızlı nefes alması içimi çok acıttı. O kadar korkutmuşlar ki ani ve sert hareketlerde inanılmaz ürküyor.

WhatsApp Image 2017-02-09 at 20.34.12Onun hayatına ilk dokunan kişi sevgili Burcu Emel oldu ve onun sayesinde yollarımız kesişti.Daha bir keyifle dinledim Leo’nun hikayesini. Sanırım kendi oğlum olmasından kaynaklı . Onun kahramanından dinlemeye ne dersiniz Leo’yu ?

WhatsApp Image 2017-02-09 at 20.34.15 (1)“Bizim apartmanın bahçesinde kediler için yemek ve su kapları vardır. O nedenle , apartmanımızın bahçesi kediler için trendy bir mekandır. Leo, Leo olmadan önce Kesik Kulak’tı. Çünkü bir kulağı diğerinden oldukça küçüktür. Bu doğuştan mı sonradan bilemedim, ona kesik kulak diye seslendim. Kesik Kulak, bizim bahçede görülmeye 2016 yazının başında başlandı. İlk gördüğümde, ürkek davranıyordu ve insanlara yaklaşmıyordu. Komşu apartmanın tellerinden bizim bahçedeki açık büfeye bakıyordu.

Kısa sürede, oradaki diğer kedilere özellikle üç müdavim olan Tontik, Kör Tekir ve Tırsık ‘a ve insanlara alıştı. Diğer kediler, uzun süredir bizim burada yaşamalarına rağmen pek kendilerine dokunulmasından hoşlanmazlar. Ama Kesik Kulak şimdiki adıyla Leo korkusunu yener yenmez, insan canlısı oldu. Bahçede benle yürür, sabah kapıdan çıktığımda miyavlayarak beni illa karşılar oldu. Ve son derece yumuşak huylu bir erkek kediydi. Kavga etmez,pati kaldırmaz bir tipti. Sonradan öğrendim ki yan apartmandan birisi önce eve alıp sonra da sokağa bırakmış. Zamanı gelince kısırlaştırıldı, kuduz aşısı, parazit ilaçları yapıldı.

WhatsApp Image 2017-02-09 at 20.32.44Arabamda her zaman kediler, köpekler ve insanlar için yemek bulundururum. O nedenle mahalledeki çocuklar, kediler ve köpekler arabamı tanırlar. Havalar soğuyunca, LEO  arabanın kapısını açar açmaz içeri girmeye başladı. Onun için bagajın üstünde mama ve su kabı bulundurmaya ve camı da girip çıkacağı şekilde açık bırakmaya başladım. Hatta camın açık olduğunu görmeyen bir komşum, LEO’nun içeride yanlışlıkla kaldığını düşünerek neredeyse arabamın camını indiriyormuş. Apartman görevlisi durdurmuş. LEO işte böylelikle soğuk havalarda eve de gelmeye hak kazandı. Fakat evdeki diğer altı dana kendisini istemediğinden hep kısa süreliydi kalışları.

İlan açtık. Ancak zaten halihazırda bir yaşında, kulağının biri yarım olan bir kediyi , potansiyel kedi alıcılarından kimse istemedi. Herkes çok beğendi ama yeterli dönüş olmadı. Ve en sonunda, bu çocuğa ne olacak diye düşünürken, kendi kedilerimi gözüm kapalı emanet edebileceğim , Leblebi’yi hayata döndüren Yağmur LEO’ya evini açtı.

LEO, benim için çok kıymetlidir, yani maddi düşünenler için arabamdan kıymetlidir. Hala daha arabamın içinde yatan kediler var. Canlılar, maddi olan herşeyin üstündedir. Ve Yağmur, çok muhtemelen evine almasa iki sene içerisinde trafik kazası, insan şiddeti yüzünden hayatı sona erecek bir canı kurtardı. Ona ne kadar teşekkür etsek az gelir. İyi ki varsın…”

Teşekkür ederim Burcu hem bu güzel sözler için ,hem de Leo ile bizi tanıştırdığın için.Iyi ki sen ve senin gibi güzel yürekli insanlar var ki küçük dostlarımıza yuva,nefes,hayat,mama,can oluyorsunuz .

Baktığınız zaman yapılacaklar çok zor değil.
Ve Leo iyi ki yollarımız birleşti, iyi ki benim ev arkadaşım oldun. Leo hayatıma ,evime ses ,eğlence ,keyif,huzur ,karşılıksız sevgi getirdi.Umarım diğer arkadaşlarının da kahramanları olur…

Bol patili haftalar….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir