Köpeğinize eğitim ona azap olmasın

yazar 22 Aralık 2016

whatsapp-image-2016-12-22-at-22-21-26Yazı ve Fotoğraflar : Damla Neslihan Kurt

Hepinizin olduğu gibi benimde evimde her akşam beni bekleyen benim için dünyanın en tatlı en yakışıklı ve en akıllısı bi oğlum var. Adı Herkül…  Bu dünyada başıma gelmiş en büyük güzellik ve benim için en büyük şans diyebiliriz.

Herkül benim evde baktığım ilk köpeğim ilk göz ağrım.  Bu güne kadar bir çok  kedilerim oldu. Bir türlü cesaret edipte köpek alamamıştım. Bunun yanı sıra dışarda baktığım belki yüzlerce köpek var, kedi var. Bir hayvanı satın almaya karşı olduğumdan genelde sokakta bulduğum kedicikleri alıp evime getirip bakarım.

Herkül ile de tanışmamız  bir kış günü oldu. Onunla karşılaştığımızda Herkül 33 günlüktü. Onu sahiplendiğim de küçücük hızlıca atan bir kalbi vardı.  Hala dün gibi aklımda birde çok korkaktı kedilerim ile beraber büyüdü. Uslu bir çocuk oldu. Hiç kimseye bir çiziği bile yoktur.

Uzun lafın kısası eğitime gitmesi gerektiğini düşündük.  Herküle eğitim verebilicek güvenilir yer arayışındaydık sonunda bir yer bulduk. Bir kurumla anlaştık, 2 ay boyunca orda kalacak ve eğitim alacaktı. Bu onun  içinde benim içinde çok zor oldu.  Onu evden ayrı bir yere bırakmak ondan ayrılma bana çok güç geldi. Fakat, sonunda eğitime gönderdik, her iki günde bir ziyarete gittik.

Ortalığı yıkmış oralarda,  her şey çok güzel başlamışken ikinci haftada olaylar değişik boyutlar almaya başladı. Eğitim şirketinin yetkilileri telefonla arayarak,  Herkül’e bir başka köpeğin saldırdığını söylediler. Ertesi gün sabah oraya gittik. Herkül’ün her yeri yara bere içinde iki yanağından ısırılmıştı.  Bu arada başka bir şey daha öğrendik ki Herkül’e yılan çorbası içirilmiş ve bu yüzden zehirlenmiş. Herkülü hemen apar topar onu ordan alıp tedavi ettirmek için veterinere gittik

Gittiğimiz Pasteur Veteriner kliniğinde muayeneyi yapan veteriner Herkül’ün aşırı enfeksiyon kaptığını,  bu durum eğer biraz daha ilerlese Herkül’ü kaybedebileceğimizi söyledi.  İnan o an dünyam başıma yıkıldı veteriner herkül’ün kendisini toparlayabilmesi için en az  iki  ay süre gerekli dedi.

Herkül ailemizin bir parçasıydı. Onu öyle gördükçe, onun canı yandıkça, bizimde içimiz yanıyordu. Tedavi sürecinde başında ağlamaktan başka bir şey yapamıyorduk. Annem Herkül için özel yemekler hazırladı ve 1-2 hafta içinde Herkül’ün bütün hastalığı bütün deri problemleri ortadan kalktı.

Şu anda değil eğitime vermeyi en yakınıma bile güvenip bırakamıyorum. Eğitim alanlarında size ilk başta anlatılan her şey gözünüzü boyamak için söylenen yalanlar. Bunlara inanmayın eğitim yerinde köpeğinizi bırakmayın beraber gidin gelin ama sakın bırakmayın. Olabildiğince mamanızı kendiniz götürün. Çünkü bazı eğitim yerlerinde hayvanlara ucuz mamalar veriliyor. Bu da deri hastalıklarına yol açıyor. Bazı eğitim yerlerinde köpekler  şiddete maruz kalıyor derlerdi, İnanmazdım. Herkül eğitimden geldikten sonra çok ürkekti. Elimi uzatsam korkuyordu. Anladım ki eğitim alanlarında şiddet uygulandığı doğru.  Köpeğinizi gerçekten eğitime göndermek istiyorsanız, o kurumla ilgili yorumlarını internet üzerinden okuyun. Bu konuyu mutlaka veterinerinizle görüşün. Bir kişiden değil bir çok kişiden fikir alın gidip görün, bakın, öyle karar verin.

Biz kötü bir deneyim yaşadık, inşallah sizde böyle bir deneyimle karşılaşmazsınız bol patili ve mutlu günler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum “Köpeğinize eğitim ona azap olmasın”

 1. Resul

  Dünyanın en merhametli en iyi kalpli insanıdır benim kardeşim.Yazısında belirttiği konu tüm hayvanseverlerin dikkat etmesi gereken bir husus.Çok güvenilir ve emin olduğunuz yere yollayın eğitime

  Cevapla
 2. nilayyvz

  Canim ne guzel anlatmis herseyi hayvanlarimzi egitelim derken canlarina kasdeten yerler var . En iyi dostumuz onlar kaybetme korkusunu anlayabiliyorum . Egitim tabiki gerekli ama bu sekilde degil emin olmadiginiz hic bir yere birakmayalm onlari . .

  Cevapla
 3. Turgay

  Yazinizdan once bende bir egitim merkezine basvurdum coktavarastirmadim isin gercegi ama yazinizi okiduktan sonra datayli bir arastirma yaptim egitmenlerin sertifikalarina varana dek tesekkur ederim ufkumuzu actiniz

  Cevapla
 4. Volkan

  Ne güzel anlatmışsınız gerçekten eğitelim derken kaybedecek duruma geliyoruz bazen onun için cok cok iyi bir araştırma sonucu bir yere eğitime bırakmalıyız

  Cevapla
 5. Onur

  Herkül’ü eğitime vermeden sadece 1 gün önce tanıdım onu, Herkül’ün iyiliği için ondan ayrı kalması gerekiyordu sonrası tam bir hüsran Herkül’ün her yarasında acıyı gözlerinde gördüm o kadar iyi bir kalbin var ki sen herşeyin en iyisini hak ediyorsun Herkül senin gibi bir annesi olduğu için çok şanslı
  Eğitimle ilgili kısa birde not %100 emin olmadıkça hiçbir yere hayvanınızı bırakmayın

  Cevapla