KÜRECİK’TE SKANDAL

yazar 23 Kasım 2015

KÜRECİK’TE SKANDAL: ”HAYVANLAR CANLI CANLI GÖMÜLÜYOR”

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik beldesinde hayvanlarının kuduz aşısı yapılmasına rağmen canlı canlı gömülüp katledildiğini iddia eden vatandaşlar bu olaya karışan yetkili kurum ve kuruluşlara ceza-i yaptırım yapılmamasına tepkileri sürüyor.

Malatya’da bir ihbar üzerine gelen telefon sonrası HAYTAP ve Hayvanları Koruma ve Doğayı Yaşatma Derneği yetkililerinin harekete geçmesinin ardından Akçadağ Kürecikte yaşanan olaylar Malatya gündeminde sıcaklığını koruyor. Birbiri arkasında gelişen olaylar, bölgede hayvanları katledilen Kürecik li belde sakinlerinin açıklamaları ve ifadeleri kan donduruyor. Belde sakinlerinin iddialarına göre İlçe Tarım müdürlüğü yetkililerinin 2 TL karşılığında kuduz aşısı yapmalarına rağmen hayvanlarının katledildiğini öne sürerken bu insanlık dışı olayla ilgili Kurum ve kuruluşlara herhangi bir ceza-i işlem yaptırılmamasına tepkileri sürüyor.

HAYVANLARIMIZI CANLI CANLI GÖMÜYORLAR

Son olarak Akçadağ Kürecik Beldesi sakinlerinden Mahir Berkpınar adlı hayvan sahibi vatandaşın ifadeleri yaşanan olayları özetler şeklinde. Berkpınar yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “Hayvanlarımız çocuklarımızın gözleri önünde öldürülüyor yani öyle bir şey varsa ki kim olursa affetmem, karşı çıkarım. Hatta dün İlçe Tarım Müdürlüğünden gelen bir yetkili ile görüştüğümüzde bize “Köpeklerin hepsini öldürelim” şeklinde söyledi. Bu nasıl iştir. Bir saat önce gelirken aşısını yapıyorsun, milletten parasını alıyorsun ardından bir saat sonra katliama geliyorsun. Peki, bu suçtur. Burada üç tane köpek sağ kaldı. Saat 11’de gelip onları da öldüreceklerdi. Biz Hayvan hakları yetkililerini aradık.” Diye ifade etti.

Kürecik Belde sakinlerinden Mahir Berkpınar, köpeğinin ailesi ve çocuklarının gözü önünde katledildiğini sözlerine ekledi. Hayvan hakları derneğinin yetkilisinin “Köpeklerin çoğu canlı canlı mı gömüldü?” sorusu üzerine şunları söyledi; “Canlıydı. Dört tane iğne vurup Motora atıp kuyuya döktüler. Peki, bu insanlığa mı yakışır? Var mı öyle bir şey” diyerek tepkisini dile getirdi.

ERDEM “HATA ÜSTÜNE HATA YAPILIYOR”

Malatya Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Filiz Yenier Erdem yetkili kurum ve kuruluşların hatayı hatayla kapatmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi; Görev ihmalinde bulunan İlçe Tarım Müdürlüğü hata üzerine hata yapmak ta. Önce vatandaşlardan 2 TL karşılığında kuduz aşısı yapılmış daha sonrasında aşı yapılan köpekler canlı canlı gömülerek öldürülmüştür. Hayvanların bir kaçı da ölmediği halde diri diri toprak altına gömülmüştür. Bu insanlık dışı bir olaydır. Oysaki Tarım bakanlığı tarafından her yıl kuduz aşısı bütün illere ve ilçelere götürülmektedir. Ancak Akçadağ İlçe Tarım Müdürlüğü görevini yerine getirmemiş olup, Akçadağ bölgesinde 8 ay içerisinde ikinci kez kuduz vakasının çıkmasına neden olmuştur. Akçadağ Kaymakamlığı, Malatya İl Tarım Müdürlüğü bu ihmali görmezden gelip, sorumluları hakkında soruşturma açmak yerine bu suça ortak olmuştur. Öldürülen onca can, kandırılan onca insan adına bu olayın takipçisi olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. “şeklinde ifadelerini kullandı.

HTRJRTT

RHRETJUR

 

AKÇADAĞ İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
Telefon : +90 422 417 23 75 – 23 06 – 10 27
Fax : +90 422 417 23 06
E-mail : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir