MUCİZENİN ADI; MILOU…

yazar 14 Aralık 2016

Yazı ve Fotoğraflar: Yağmur DENLİ

Milou ile tanışmamız maalesef ki hatırlamak isteyeceğim türden bir tanışma olmadı.Keyifsiz ve üzücü bir hikaye birleştirdi bizi.2015 Temmuz … Kendisinin ,ailesinin ve hatta benim hayatıma farklı bir dokunuş yaptı Milou.

minik-dost5Yaşadığı bir nörolojik bir hastalık sonucunda felç kaldı.İlk başlarda kafası dışında hiçbir yerini hareket ettiremiyordu.Yaşadığı süreç çok sancılıydı.Çok ağrısını oluyor hatta tuvaletini bilinçli bir şekilde kendisi yapamıyordu.

Milou kıpır kıpır,hayat dolu ve obur mu obur bir king charles. Hareketleri bu kadar yok olmuşken bile o haylazlığı ve enerjiyi gözlerinden görebilirsiniz… O kadar yemek yemeyi seviyordu ki hayatla bağını eşleştirsem yanlış olmaz.

Bütün çabalar ve mücadele tekrar yürüyebilmesi içindi.Tanıştığım en güçlü ve yaşam dolu çocuklarımdan biri…Fiziktedavi süresi çok ama çok uzun sürdü.Aslına bakarsanız tam anlamıyla daha yeni toparladı. Aylarca süren fiziktedavi seansları, engebeli bir yol ,zorlu bir savaş… Sonuç galibiyet!!!

 

Milou mucizenin tam adı…Yaşama olan bağlılığı ailesi ile birlikte verdiği mücadele herkese ibretlik bir öykü. Günde iki üç saat antremanlar, sabah akşam yorgunluktan bitene kadarhidroterapi seansları… Aslına bakarsanız engelli canlar için en büyük ve en güçlü terapidir yüzme.Bütün kaslarını harekete geçirip güçlendirirken bir o kadar da eğleniyordu Milou. Zaman zaman suyla olan sınavı onu bıktırsa da kendi kendine yüzmeye başladığında en keyifli oyunu haline geldi. Bir de sonunda ödül maması var ise.

Her gün yüzüyorduk. Elektroterapi seansları ilk etapta ürkütse de masaj gibi hissetmeye başladığında yeri doldurulamazdı. Manuel terapi onu dinlendirirken uyku moduna geçen milou artık yavaş yavaş yerinden kalkmaya başladı. Asla pes etmedi güçlü çocuk. Kesinlikle inatçı olmasının avantajını yaşadık.

Bir süre sonra sadece sağ ön patisinde engel kaldı.Biraz daha zorlu ve yorucu bir süreçti.Milou bu dönemde tanıştı pilates topu ile.Önceleri top ile birlikte yuvarlansa da kısa sürede rahatlıkla üzerinde durmayı başardı.Bundaki amacımız sağ patisinin basışını düzeltmek ve denge kurabilmesini sağlamaktı.Topla olan seanslar görülmeye değerdi.

En büyük mutluluğu bir gün odasına girdiğimde yattığı yerde değil,uzağındaki bir mama kabının yanında görmek oldu.Kim demiş oburluk kötü diye.Asıl hamlesini ailesiyle karşılaştığında yaptı Milou.Hem koşturuyor hem de artık sağ patisini de kullanıyordu.

Milou ülkemizde engelli hayvanların hemen ötenazi yapılmaması gerektiğinin büyük bir resmi.Engelleri kaldırıp yaşam enerjilerine destek olmak için sonuna kadar elimizden ne geliyorsa yapmaktır en büyük mutluluk.

Milou benim enerji kaynağım ,Milou benim zafer işaretim…Tatsız bir tanışma ,pasta tadında bir dostluk.Bizi tanıştıran sevgili Pelin iyi ki tanımışım sizi ve Milou’nun yaşamına güzel,sabırlı işaretler bıraktığınız için sonsuz teşekkürler.Geçmiş olsun yaramaz Milou ,hep sağlıkla yürü,koş ve yaramazlık yap.

Bol patili haftalar diliyorum….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum “MUCİZENİN ADI; MILOU…”

  1. hakan Öçal

    Harika bir insan bu Yağmur denli… Hiç çekinmeden her ile sakat ve sorunlu hayvanlar için gidiyor. Kısacası o hayvanların meleği…

    Cevapla